Bajkowy Festyn Rodzinny w 2013r.

Bajkowy Festyn Rodzinny w Kościerzynie odbył się po raz trzeci i jak co roku rozpoczął nowy sezon na czytanie kaszubskich opowieści, przeznaczonych dla najmłodszych. Imprezie towarzyszyła promocja najnowszej płyty pt. „Najpiękniejsze bajki i baśnie kaszubskie” cz. 3, wydanej w ramach kampanii społecznej „Kaszubskie Bajania”, organizowanej przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Radio Gdańsk.W trakcie festynu rozdano aż 600 płyt z kaszubskimi bajkami!

Kampania powstała z myślą o dzieciach, aby już od najmłodszych lat zapoznawały się z dziedzictwem kulturowym Kaszub. Celem kampanii między innymi jest podniesienie świadomości w społeczeństwie o roli czytania dzieciom. Na płycie pt. „Najpiękniejsze bajki i baśnie kaszubskie” cz. 3, znalazło się 17 utworów czytanych przez przedstawicieli świata polityki, nauki, kultury oraz mediów pomorskich. Kilku lektorów, biorących udział w przedsięwzięciu, pojawiło się w minioną niedzielę 15 września na kościerskim rynku. Ze sceny kaszubskie bajki czytały m.in.: Julia Kunz (laureatka konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô” Bolszewo 2013 r.), Janina Kosiedowska (nauczycielka języka kaszubskiego z Chojnic) oraz Maria Birr (gospodyni domowa z Kaszubianek).

Podczas tegorocznego Bajkowego Festynu Rodzinnego swoimi wrażeniami z nagrań podzielił się znany pomorski fotografik Maciej Kosycarz, który opowiedział również o swoich związkach z Kaszubami.

Mali uczestnicy festynu mieli także okazję zobaczyć i usłyszeć swoich rówieśników z dziecięcych i młodzieżowych kaszubskich zespołów muzycznych. Do wspólnej zabawy na płycie rynku w Kościerzynie zachęcali: zespoły "Młoda Kościerzyna", "Dzótczi" z Brus, „Roczitkòwe Jagòdë” z Rokit oraz "Mali Hopowianie" z Hopowa. Pole do popisu mieli też najmłodsi miłośnicy sztuk plastycznych, których spora grupa, przybyła do Kościerzyny, wzięła udział w konkursie „Bajkowy świat Kaszub”. Mali artyści mieli także okazję do udoskonalania swoich umiejętności podczas przygotowanych dla nich warsztatów malarstwa na szkle, robienia kwiatów z bibuły oraz wytwarzania papieru czerpanego.

Festyn, podobnie jak w latach poprzednich, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Mimo lekkiego załamania pogody, pod koniec imprezy, liczną widownię zgromadziła gwiazda wieczoru – zespołu „Czarodzieje z Kaszub”