Bajkowy Festyn Rodzinny w 2014r.

21 września kościerski Rynek zamienił się w bajkowy plac zabaw dla najmłodszych. Wszystko za sprawą promocji czwartej już płyty z najpiękniejszymi bajkami i baśniami kaszubskimi, nagranej w ramach wspólnej kampanii społecznej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Radia Gdańsk – "Kaszubskie Bajania".

Płyta "Najpiękniejsze bajki i baśnie kaszubskie. Cz. 4" zawiera 16 nagrań z opowieściami dla dzieci. Wśród lektorów znaleźli się m.in. Abelard Giza, Julia Pietrucha, Paweł Huelle i Bernard Szyc. Niektórych ze znajdujących się na krążku bajek można było posłuchać w Kościerzynie. Na żywo czytali je m.in. kaszubska poetka Ewa Warmowska, dziennikarz Piotr Lessnau, czy też nauczycielka języka kaszubskiego Iwona Makurat. Z kaszubską bajką w Kościerzynie zmierzył się także burmistrz miasta – Zdzisław Czucha.

Najczęstszymi jednak gośćmi na kościerskiej scenie były dzieci. Tradycyjne kaszubskie pieśni i tańce zaprezentowały zespoły Młoda Kościerzyna z Kościerzyny i Mali Kaszubi z Wąglikowic. Na scenie nie mogło zabraknąć jednego z najbardziej popularnych na Kaszubach instrumentów, czyli akordeonu, którego, jedyne w Polsce muzeum znajduje się właśnie w Kościerzynie. Zagrali na nim uczniowie z Klasy Akordeonu Pawła Nowaka w Bytowskiej Filii Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Słupsku.

Do świata tańca współczesnego widownię przeniosła grupa Rytm – przedstawiciele miasta gospodarza imprezy. Moc atrakcji na dzieci, które licznie przybyły na imprezę nie tylko z Kościerzyny ale też z innych części Kaszub, czekała również poza sceną. Najmłodsi mieli okazję m.in. za pomocą kredek i farb wyrazić swoje wyobrażenia o regionie w którym żyją w ramach konkursu plastycznego pt. "Moja magiczna podróż po Kaszubach". Był także konkurs znajomości kaszubszczyzny, który przygotowała prowadząca całą imprezę Tatiana Slowi z Radia Gdańsk.

Na zakończenie imprezy na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – kościerski zespół Strzecha prezentujący kaszubską muzykę ludową we współczesnych aranżacjach.